Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta

Okładka książki Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta Grażyna Bąkiewicz
Okładka książki Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta
Grażyna Bąkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura młodzieżowa
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literatura
Data wydania:
2023-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382081633
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
504
404

Na półkach: ,

Opowieść o Żydzie, Izraelu Poznańskim z Łodzi, przemysłowcu i biznesmenie, który osiągnął wielki sukces, ale był to sukces okupiony pracą małych rączek i wyzyskiem innych ludzi...

Poznański opowiada jak wystartował: dostał sklep po ojcu ale było mu za mało - chciał mieć fabrykę. Czuł, że mięciutka tkanina z bawełny będzie się świetnie sprzedawać i nigdy nie przestanie. Pieniędzy nie było, ale był pomysł. Dostarczał surowiec tkaczom a sprzedawał z zyskiem gotowe tkaniny. W Łodzi znalazł 300 chętnych tkaczy a w Aleksandrowie kilkudziesięciu. Zysk ze sprzedaży okazał się większy niż zapłata za surowiec i pracę tkaczy. Powstała pierwsza fabryka ale Żyd Ibrahim na tym nie poprzestał. Jego celem usunięcie konkurentów na rynku i zostanie Królem Bawełny. Plotka głosiła, że pomagają mu diabły, nazywany był krwiopijcą i wyzyskiwaczem - "Ja lubię wschody słońca! Wtedy ludzie idą do pracy i zarabiają dla mnie pieniądze!".

Jednak od pewnego momentu stał się filantropem i człowiekiem zasłużonym dla Łodzi: ufundował szpital, na budowę Politechniki Warszawskiej ofiarował 30tys rubli, wspomagał kasę miejską, gdy w magistracie zabrakło gotówką, uruchomił przychodnię lekarską, przedszkole i stołówkę dla pracowników.

Książka napisana z perspektywy syna Maurycego, który gdy dorósł, kierował rodzinnym przedsiębiorstwem, został filantropem i mecenasem sztuki.

Opowieść o Żydzie, Izraelu Poznańskim z Łodzi, przemysłowcu i biznesmenie, który osiągnął wielki sukces, ale był to sukces okupiony pracą małych rączek i wyzyskiem innych ludzi...

Poznański opowiada jak wystartował: dostał sklep po ojcu ale było mu za mało - chciał mieć fabrykę. Czuł, że mięciutka tkanina z bawełny będzie się świetnie sprzedawać i nigdy nie przestanie....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
279
279

Na półkach:

Izrael Poznański był żydowskim przemysłowcem i przedsiębiorcą żyjącym w latach 1833-1900. Urodził się w Aleksandrowie Łódzkim, który wówczas był częścią Imperium Rosyjskiego.

Poznański jest najbardziej znany ze swojego znaczącego wkładu w rozwój przemysłu włókienniczego w Łodzi. W połowie XIX wieku miasto stało się głównym ośrodkiem włókiennictwa, a Poznański odegrał kluczową rolę w tej przemianie. Założył jedną z największych fabryk włókienniczych w Europie, zwaną „Manufakturą”, która stała się symbolem industrializacji i sukcesu gospodarczego.

Dziś Manufaktura przekształciła się w prężne centrum handlowe i kulturalne ze sklepami, restauracjami, muzeami i miejscami rozrywki. Jednak chodząc alejkami handlowymi, warto wspomnieć tę niesamowitą historię jaka zdarzyła się w tym miejscu…

W książce „Król bawełny” kluczową rolę odgrywa jednak jego syn Maurycy. Wszelkie przemiany i historie widziane są okiem dziecka, z jego wrażliwością i empatią.
Izrael Poznański, był typem człowieka dążącego do celu „po trupach”. Jego chęć zarobku i szybkiego wzbogacenia się nie szła w parze z etyką i moralnością. Wykorzystywane do pracy w fabrykach dzieci, często ulegały okaleczeniu, bądź skrajnemu wyczerpaniu.

Wszystkiemu bacznie przygląda się nasz mały bohater. Ku niezadowoleniu swojego ojca, Maurycy zaczyna na własną rękę pomagać ubogim dzieciom; w kwestii finansowej, jak również poprzez naukę i edukację.

Postacie w książce prezentują zupełnie różne postawy; Dorosłego mężczyzny, nastawionego na sukces, dla którego liczy się tylko zarobek i rywalizacja z konkurentami, oraz jego syna, który przekłada pieniądze nad godność człowieka. Cała przewrotność tej opowieści opartej na faktach, wskazuje na niebywałą dojrzałość dziecka, a uwypukla zaślepienie i nieświadomość dorosłego człowieka.

Czy Maurycemu uda się zmienić nastawienie ojca? Czy Izrael Poznański zostanie niekwestionowanym „królem”? Jaki morał wyniknie z tej historii?
Tego wszystkiego dowiecie się z lektury książki, którą bardzo polecamy.

Izrael Poznański był żydowskim przemysłowcem i przedsiębiorcą żyjącym w latach 1833-1900. Urodził się w Aleksandrowie Łódzkim, który wówczas był częścią Imperium Rosyjskiego.

Poznański jest najbardziej znany ze swojego znaczącego wkładu w rozwój przemysłu włókienniczego w Łodzi. W połowie XIX wieku miasto stało się głównym ośrodkiem włókiennictwa, a Poznański odegrał...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    2
  • 2023
    1
  • Do wypożyczenia z biblioteki
    1
  • Biblioteka
    1
  • Biblioteczka starszaka
    1
  • Z wojną/historią w tle
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 📋 2024
    1
  • ❇️ Legimi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta


Podobne książki

Przeczytaj także